6 ویژگی کلیدی در اندروید O

[ad_1]

مدت زیادی تا معرفی نسخه نهایی از جدیدترین سیستم عامل موبایلی گوگل که در حال حاضر با نام اندروید O شناخته می شود باقی نمانده و پیش بینی می شود پیش از پایان مرداد ماه گوگل در مراسمی این نسخه را به صورت رسمی در اختیار کاربران قرار دهد. پیش از این نسخه های بتای اولیه از اندروید O منتشر شده بودند و برخی از کاربران به بررسی آنها پرداخته اند. اما با نزدیک تر شدن به زمان عرضه نسخه نهایی، بد نیست نگاهی داشته باشیم به برخی از ویژگی های کلیدی اندروید O که می توانند تغییرات بسیار محسوسی در نحوه تعامل کاربر با گوشی موبایل ایجاد کنند.

محدودیت بیشتر برای برنامه های پس زمینه

یکی از اصلی ترین انتقادات کاربران به اندروید، عدم مدیریت بهینه نرم افزارهای در حال اجرا در پس زمینه است که منجر به افزایش مصرف انرژی توسط گوشی و پایان یافتن سریعتر باتری می شود. گوگل در نسخه های اخیر تلاش کرده این مشکل را با مدیریت بهینه اپ های در حال اجرا برطرف کند اما اندروید O شاهد تکامل این تلاش ها خواهد بود. در اندروید O دسترسی اپلیکیشن های در حال اجرا در پس زمینه به منابعی نظیر موقعیت، امکانات پخش، سرویس ها و گزینه های بروزرسانی محدود تر خواهد شد تا به این ترتیب از افزایش مدت زمان عملکرد باتری اطمینان حاصل شود.

تصویر در تصویر

یکی از ویژگی های جدید که برای اولین بار در اندروید O معرفی خواهد شد قابلیت تصویر در تصویر است. به کمک این ویژگی کاربران قادر خواهد بود در زمان وبگردی یا مطالعه، ارسال پیام یا مشاهده نقشه و یا حتی چک کردن حساب های خود در شبکه های اجتماعی، در یک باکس کوچک تر به صورت همزمان ویدئویی از یوتیوب را اجرا کنند. این قابلیت نیازمند استفاده از حافظه رم بالا در گوشی است و به نظر می رسد هدف اصلی آن کاربرانی خواهد بود که در کشورهای دارای خطوط اینترنت پر سرعت و پایدار از گوشی های رده بالا استفاده می کنند.

نظم در منوی تنظیمات

منوی تنظیمات اندروید پیچیدگی های چندانی ندارد اما گوگل قصد دارد محیط ساده تری را برای کاربران فراهم کند. در حال حاضر در اندروید 7 نوگا شاهد استفاده از 24 گزینه در منوی تنظیمات (در اندروید خالص) هستیم و گوگل در اندروید O این تعداد را به 12 مورد کاهش خواهد داد. چنین کاری باعث می شود جست و جو برای یافتن یک گزینه با سهولت بیشتری انجام شود و تنظیمات مختلف از پراکندگی نجات پیدا کنند.

فیلترکردن و زمان بندی برای اعلان ها

اعلان ها (نوتیفیکیشن ها) و محل نمایش آنها یکی از نقاط قوت سیستم عامل اندروید به حساب می آیند. گوگل قصد دارد در اندروید O طبقه بندی هایی را به صورت پیش فرض و بر اساس سلیقه کاربران برای نوتیفیکیشن ها اعمال کند. برای مثال کاربر می تواند اعلان های خود را در دسته های زنگ های هشدار، تماس ها، پیام های عمومی، پیام های ویژه، پیام های هشدار سیستمی و … طبقه بندی کرده و در هر زمان، نمایش هر یک از این دسته ها را متوقف کرده یا آنها را به زمان دیگری موکول کند.

آیکون های قابل انطباق

از این پس و در اندروید O توسعه دهندگان می توانند نحوه نمایش آیکون هر برنامه را به صورت دلخواه تنظیم کنند. در حال حاضر هر رابط کاربری که توسط شرکت ها توسعه داده می شود دارای ساختار نمایش آیکون های خاص خود (مربعی، مربعی با گوشه های گرد، دایره ای و …) است و برای انجام تغییرات در این ساختار کاربران نیازمند نصب اپ های لانچر می باشند. اما در اندروید O هر برنامه می تواند دارای آیکونی با ساختار مخصوص به خود باشد تا امکان شخصی سازی بیشتری به کاربران داده شود.

انتخاب هوشمند متن

تقریبا از زمان هوشمند شدن گوشی های موبایل همه آنها پس از انتخاب یک یا چند خط متن از سوی کاربر، پنجره پاپ آپ کوچکی را با امکان cut، copy، delete و یا share خط مورد نطظر در اختیار او قرار می دادند. اما در اندروید O شاهد معرفی انتخاب هوشمند خواهیم بود. برای مثال اگر یک خط آدرس را از بین متنی انتخاب کنید سیستم عامل به صورت خودکار به شما امکان نمایش آدرس مورد نظر در نقشه را خواهد داد یا در صورتی که یک شماره تلفن را انتخاب کنید پاپ آپ نمایش داده شده به صورت هوشمند امکان تماس فوری با شماره مورد نظر را فراهم می کند. ویژگی بسیار کوچک و البته پر کاربردی که می تواند به یکی از امکانات محبوب اندروید تبدیل شود.

 

این موارد تنها بخشی از ویژگی های جدید اندروید O هستند و بدون شک با عرضه نسخه نهایی می توان شاهد انبوه امکانات ریز و درشت جدیدی بود که از سوی توسعه دهندگان گوگل در اختیار کاربران قرار می گیرند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *