درخواست وزیر ارتباطات برای رفع فیلتر توییتر

[ad_1]

شبکه های اجتماعی در ایران شرایطی منحصر به فرد و عجیب را تجربه می کنند. در حالی که برخی از شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک توسط مقامات قضایی فیلتر شده اند، شبکه های دیگری مانند اینستاگرام دچار این مشکل نشده اند و کاربران به سادگی به آنها دسترسی دارند. نکته قابل ملاحظه درباره شبکه های اجتماعی، استفاده مقامات رسمی دولتی و غیر دولتی و همچنین برنامه های رسمی صدا و سیما از آنهاست. در حالی که این نکته امری رایج در تمام جهان به حساب می آید و به خودی خود به هیچ عنوان عجیب نیست، زمانی کاربران دچار سردرگمی می شوند که بسیاری از مقامات بلندپایه کشور در شبکه هایی که دسترسی به آنها از داخل کشور به دلیل فیلترینگ مقدور نیست استفاده می کنند.

تا کنون انتقادات بسیار زیادی نسبت به این رویه از سوی کاربران مطرح شده و تلاش های بسیار زیادی برای رفع فیلتر از شبکه های مجازی مورد غضب قرار گرفته مسئولین صورت گرفته که البته به نتیجه ای نرسیده اند. با این حال سخنان اخیر وزیر ارتباطات به نظر می تواند مستقیم ترین انتقاد نسبت به فیلتر شدن یک شبکه های اجتماعی به خصوص باشد. محمود واعظی روز گذشته در سخنانی عنوان کرد از آنجا که بسیاری از مسئولین کشور از شبکه مجازی توییتر برای ارتباط مستقیم با مردم و شنیدن صدای آنان استفاده می کنند، فیلتر بودن آن هیچ دلیل منطقی نخواهد داشت. در همین راستا وی از مسئولین تصمیم گیرنده در شورای عالی فضای مجازی خواسته است دستورات لازم را برای رفع فیلتر از شبکه توییتر صادر کنند.

در سال های اخیر بسیاری از مسئولین کشور به دلیل توانایی ارتباط بی واسطه با مردم از شبکه اجتماعی توییتر استفاده می کنند که از جمله آنها می توان به بالاترین مسئولین دولتی از جمله رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و وزیر امور خارجه، نمایندگان مجلس و رییس فرهنگستان فارسی اشاره کرد. با وجود همه این مقامات رده بالا اما همچنان دسترسی به توییتر از داخل کشور به دلیل فیلترینگ امکان پذیر نیست.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *